Welcome to FPSAC 2019!

July 1–5, 2019, University of Ljubljana, Slovenia

Learn more

Accepted papers

The following papers have been accepted as talks and posters (presenters are in bold).

Talks

Karim Adiprasito, Gaku Liu and Michael Temkin: Semistable reduction in characteristic 0

Connor Ahlbach and Joshua Swanson: Thrall's problem: cyclic sieving, necklaces, and branching rules

Emily Barnard and Thomas McConville: Lattices from graph associahedra

Nantel Bergeron, César Ceballos and Vincent Pilaud: Hopf dreams

Dan Betea, Jérémie Bouttier, Peter Nejjar and Mirjana Vuletić: New edge asymptotics of skew Young diagrams via free boundaries

Mireille Bousquet-Mélou, Andrew Elvey Price and Paul Zinn-Justin: Eulerian orientations and the six-vertex model on planar maps

César Ceballos, Wenjie Fang and Henri Mühle: The steep-bounce zeta map in parabolic Cataland

César Ceballos and Viviane Pons: The s-weak order and s-permutahedra

Sylvie Corteel, Olya Mandelshtam and Lauren Williams: From multiline queues to Macdonald polynomials via the exclusion process

Samantha Dahlberg: A new formula for Stanley's chromatic symmetric function for unit interval graphs and e-positivity for triangular ladder graphs

Jehanne Dousse: On partition identities of Capparelli and Primc

Theo Douvropoulos: On enumerating factorizations in reflection groups

Jan Draisma and Felipe Rincón: Tropical ideals do not realise all Bergman fans

Christopher Eur: Divisors on matroids and their volumes

Christian Gaetz and Yibo Gao: The weak Bruhat order on the symmetric group is Sperner

Alexander Garver, Rebecca Patrias and Hugh Thomas: Minuscule reverse plane partitions via quiver representations

Emily Gunawan and Ralf Schiffler: Unitary friezes and frieze vectors

Iva Halacheva, Allen Knutson and Paul Zinn-Justin: Restricting Schubert classes to symplectic Grassmannians using self-dual puzzles

Tom Halverson: Set-partition tableaux, symmetric group multiplicities, and partition algebra modules

Judith Jagenteufel: A Sundaram type bijection for SO(2k+1): vacillating tableaux and pairs consisting of a standard Young tableau and an orthogonal Littlewood-Richardson tableau

Nadia Lafrenière: Eigenvalues of the symmetrized shuffling operators

Cédric Lecouvey and Cristian Lenart: Combinatorics of generalized exponents

Cédric Lecouvey and Pierre Tarrago: Alcove random walks and k-Schur functions

Joel Lewis and Alejandro Morales: Factorization problems in complex reflection groups

Sho Matsumoto and Piotr Śniady: Stanley character formula for the spin characters of the symmetric groups

Brendan Pawlowski and Brendon Rhoades: Spanning line configurations

Khrystyna Serhiyenko, Melissa Sherman-Bennett and Lauren Williams: Combinatorics of cluster structures in Schubert varieties

Poster session 1 (Monday, July 1)

Ron Adin, Ira Gessel, Victor Reiner and Yuval Roichman: Cyclic quasi-symmetric functions

Anshul Adve, Colleen Robichaux and Alexander Yong: Computational complexity, Newton polytopes, and Schubert polynomials

Per Alexandersson and Robin Sulzgruber: P-partitions and p-positivity

Dave Anderson, Takeshi Ikeda, Minyoung Jeon and Ryotaro Kawago: Multiplicities of Schubert varieties in the symplectic flag variety

Federico Ardila, Anna Schindler and Andrés Vindas Meléndez: The equivariant volumes of the permutahedron

Sami Assaf and Stephanie van Willigenburg: Skew key polynomials and the key poset

Spencer Backman, Francisco Santos and Chi Ho Yuen: Topological bijections for oriented matroids

Rachel Bailey and Emily Gunawan: Cluster algebras and binary words

Nicholas Beaton, Aleksander Owczarek and Ruijie Xu: Quarter-plane lattice paths with interacting boundaries: Kreweras and friends

Manfred Buchacher and Manuel Kauers: Inhomogeneous restricted lattice walks

Federico Castillo and José Alejandro Samper: Finiteness theorems for matroid complexes with prescribed topology

Sunita Chepuri: Plabic R-matrices

Adam Clearwater and Mark Skandera: Total nonnegativity and evaluations of Hecke algebra characters

Michele D'Adderio, Alessandro Iraci and Anna Vanden Wyngaerd: Delta conjectures

Matthew Farmer and Josh Hallam: The noncrossing bond poset of a graph

Oleksandra Gasanova: Powers of monomial ideals and the Ratliff-Rush operation

Arthur Gershon: On the asymptotic enumeration of restricted strip arrangements of a chessboard

Samuel Hopkins: The CDE property for skew vexillary permutations

Ezgi Kantarci: Descent polynomials, peak polynomials and an involution on permutations

Gene Kim and Sangchul Lee: A central limit theorem for descents and major indices in fixed conjugacy classes of Sn

Alexander Lazar and Michelle Wachs: On the homogenized linial arrangement: intersection lattice and Genocchi numbers

Duncan Levear: A bijection for Shi arrangement faces

Baptiste Louf: Simple formulas for constellations and bipartite maps with prescribed degrees

Eric Marberg and Brendan Pawlowski: Stanley symmetric functions for signed involutions

Alina Mayorova and Ekaterina Vassilieva: A q-deformed type B Cauchy identity and Chow’s quasisymmetric functions

Stephen Melczer, Greta Panova and Robin Pemantle: Counting partitions inside a rectangle

Cara Monical, Oliver Pechenik and Dominic Searles: K-theoretic polynomials

Henri Mühle: Ballot-noncrossing partitions

Hiroshi Naruse and Soichi Okada: Skew hook formula for d-complete posets via equivariant K-theory

Vincent Pilaud: Polytopal realizations and Hopf algebra structures for lattice quotients of the weak order

Ben Salisbury and Travis Scrimshaw: Candidate for the crystal B(-∞) for the queer Lie superalgebra

Mario Sánchez: Möbius inversion as duality for Hopf monoids

Eric Stucky: Cyclic sieving, necklaces, and bracelets

Mariel Supina: The Hopf monoid of orbit polytopes

Nancy Wallace: Explicit combinatorial formulas for some irreducible characters of the GLk × Sn-module of multivariate diagonal harmonics

Alexander Wang and Hailun Zheng: Triangulations of the product of spheres with few vertices

Poster session 2 (Tuesday, July 2)

Marcelo Aguiar, José Bastidas and Swapneel Mahajan: Characteristic elements for real hyperplane arrangements

Farid Aliniaeifard and Nathaniel Thiem: Pattern groups and a poset based Hopf monoid

Federico Ardila, Federico Castillo, Christopher Eur and Alexander Postnikov: Deformations of Coxeter permutahedra and Coxeter submodular functions

Sami Assaf and Dominic Searles: Skew polynomials and extended Schur functions

Jean-Christophe Aval, Théo Karaboghossian and Adrian Tanasa: Polynomial invariants and reciprocity theorems for the Hopf monoid of hypergraphs and its sub-monoids

Eli Bagno, Riccardo Biagioli and David Garber: Some identities involving second kind Stirling numbers of types B and D

Esther Banaian and Elizabeth Kelley: Generalized snake graphs and frieze patterns from orbifolds

Jérémie Bettinelli: Slit-slide-sew bijections for bipartite and quasibipartite plane maps

Yvan Le Borgne and Henri Derycke: Restricted Tutte polynomials for some periodic oriented forests on infinite square lattice

Sarah Brauner, David Perkinson and Forrest Glebe: Enumerating linear systems on graphs

Michael Chmutov, Gabriel Frieden, Dongkwan Kim, Joel Lewis and Elena Yudovina: An affine generalization of evacuation

Hyunsoo Cho, JiSun Huh and Jaebum Sohn: A bijection between self-conjugate and ordinary partitions and counting simultaneous cores

Camille Combe: Cubic realizations of Tamari interval lattices

Satyan Devadoss, Cassandra Durell and Stefan Forcey: Split network polytopes and network spaces

Maud De Visscher, John Enyang and Chris Bowman: The lattice permutation condition for Kronecker tableaux

Joseph Doolittle and Bennet Goeckner: Resolving Stanley's conjecture on k-fold acyclic complexes

Mark Dukes and Peter McNamara: Refining the bijections among ascent sequences, (2+2)-free posets, integer matrices and pattern-avoiding permutations

Sen-Peng Eu, Tung-Shan Fu, Hsiang-Chun Hsu, Hsin-Chieh Liao and Wei-Liang Sun: Signed Mahonian identities on permutations with subsequence restrictions

Ira Gessel and Yan Zhuang: Homomorphisms on noncommutative symmetric functions and permutation enumeration

Rebecca Goldin and Allen Knutson: Schubert structure operators

Darij Grinberg: A quotient of the ring of symmetric functions generalizing quantum cohomology

Zachary Hamaker, Eric Marberg and Brendan Pawlowski: Involution pipe dreams

Gábor Hetyei, Richard Ehrenborg and Margaret Readdy: Refined face count in uniform triangulations of the Legendre polytope

Rahul Ilango, Oliver Pechenik and Michael Zlatin: Unique rectification in d-complete posets

Il-Seung Jang and Jae-Hoon Kwon: Quantum nilpotent subalgebras of classical quantum groups and affine crystals

Michael Joseph and Tom Roby: Birational antichain toggling and rowmotion

Donghyun Kim: A combinatorial formula for the Ehrhart h*-vector of the hypersimplex

Cédric Lecouvey and Cristian Lenart: Atomic decomposition of characters and crystals

Svante Linusson, Samu Potka and Robin Sulzgruber: On random shifted standard Young tableaux and 132-avoiding sorting networks

Eric Marberg and Yifeng Zhang: Affine transitions for involution Stanley symmetric functions

Robert Mcalmon, Suho Oh and David Xiang: Flats of a positroid from its decorated permutation

Kyle Meyer: Descent representations of generalized coinvariant algebras

Cara Monical, Oliver Pechenik and Travis Scrimshaw: Crystal structures for symmetric Grothendieck polynomials

Yann Palu, Vincent Pilaud and Pierre-Guy Plamondon: Non-kissing versus non-crossing

Harry Richman: Equidistribution of Weierstrass points on a tropical curve

Sheila Sundaram: On the Schur positivity of sums of power sums